
Ryanair gør Budapest Lufthavn til en af selskabets faste baser. Det irske lavprisflyselskab åbner i løbet af foråret derfor 31 nye ruter fra Budapest Lufthavn.
Oplev Budapest med billeje fra Budapest Lufthavn. Foto: David Spender
Annonceringen af Ryanairs nye base i Budapest kom blot få timer efter de ungarske flyselskab Malév endeligt måtte smide håndklædet i ringen og indstille flyvningerne. Derfor kalder Ryanair også den planerne om en ny base i Budapest Lufthavn for en 'redningsplan' for den ungarske luftfarts- og turistindustri.
Ifølge Ryanair vil etableringen af en fast base i Budapest Lufthavn betyde, at der årligt vil blive transporteret 2 millioner passagerer til og fra Budapest Lufthavn, og ikke mindst at der direkte eller indirekte vil blive skabt 2.000 jobs.
Bliver Ryanair og Budapest lufthavn enige om betingelserne for lavprisselskabets brug af lufthavnen, er Ryanair klar til at indsætte 4 helt nye Boeing 737-800 fly allerede den 17. februar. Der er i første omgang ingen af de 31 ruter, som går til danske lufthavne.
Rejser du til Budapest med fly, er billeje i Budapest lufthavn giver dig mulighed for at komme billigt, nemt og hurtigt videre på din rejse, enten til selve Budapest eller videre til de andre spændende seværdigheder i Ungarn.